Sensovet veterinārā klīnika

Meinkūns un sirds veselība

Meinkūns, jeb Meinas jenotveidīgais kaķis ir viens no lielākajiem mājas kaķiem. Tā ir populāra kaķu šķirne to labā rakstura un skaitā apmatojuma dēļ. Diemžēl līdz ar labajām šķirnes īpašībām nereti sastopamies arī ar problēmām, kas kā papildus risks tā teikt “nāk līdzi šķirnei” . Visbiežāk tā ir nosliece, jeb predispozīcija uz dažām slimībām, un Meinkūniem tā ir ģenētiski noteikta Hipertrofiskā kardiomiopātija.
Meinkūni un sirds veselība

Autors: Dr. med.vet Ilmārs Dūrītis

Meinkūns, jeb Meinas jenotveidīgais kaķis ir viens no lielākajiem mājas kaķiem. Tā ir populāra kaķu šķirne to labā rakstura un skaitā apmatojuma dēļ. 

Diemžēl līdz ar labajām šķirnes īpašībām nereti sastopamies arī ar problēmām, kas kā papildus risks tā teikt “nāk līdzi šķirnei” . Visbiežāk tā ir nosliece, jeb predispozīcija uz dažām slimībām, un Meinkūniem tā ir ģenētiski noteikta Hipertrofiskā kardiomiopātija – sirds muskuļa patoloģiska uzbiezināšanās, kas var dzīvnieku novest pie smagas sirds mazspējas un pat nāves. Diemžēl pat 55% kaķu šī slimība ilgu laiku var noritēt pilnīgi bez jebkādiem simptomiem, proti, ne saimnieks ne pats dzīvnieks to nevar pamanīt. Visbiežāk diagnoze tiek uzstādīta ap 6 gadus veciem kaķiem, kad tie nonāk klīnikā ar smagiem sirds mazspējas simptomiem – elpas trūkumu, plaušu tūsku, dažreiz jau pakaļkāju paralīzi trombozes dēļ. Ir slimības formas, kuras var parādīties jau 4-6 mēnešus veciem kaķēniem. Agrīnākās un vieglāk nosakāmās slimības pazīmes ir izmaiņas sirds toņos, ko var noteikt veterinārārsts, izklausot dzīvnieka sirdi. Ja novērojam tādas ļoti nopietnas pazīmes kā smagu elpošanu– kad kaķis elpo it kā ar vēderu, reizēm pat atvērtu muti – it īpaši, ja tas parādās pat pēc nelielas fiziskas piepūles vai stresa situācijā, noteikti jāapmeklē veterinārārsts tuvākajā laikā. Tās var būt sirds mazspējas pazīmes.

Kā no šādas slimības izvairīties?

Diemžēl pilnībā tas nav iespējams, jo šo saslimšanu nosaka dzīvnieka genomā esošie gēni, kuri aktivizē slimības norisi zināmā dzīvnieka vecumā. Ir atklāti vairāki gēnu komplekti, kuriem ir pierādīta saistība ar slimības attīstību, taču arī ģenētiskā analīze joprojām nedod 100% garantiju ka dzīvnieks nesaslims ar šo slimību. Ko varam darīt?

  • Vispirms jau iegādāties kaķēnu tikai no tādiem audzētājiem kuri regulāri pārbauda savus vaislai izmantojamos kaķus, un ir pieejami dokumentāli pierādījumi par kaķēna vecāku veselību.
  • Vismaz reizi gadā kaķi aizvest pie veterinārārsta un lūgt lai tam tiktu izklausīta arī sirds.
  • Pārliecināties par kaķēna sirds veselību pirms iegādes veicot sirds izmeklēšanu – ehokardiogrāfiju. Tas nedos 100% garantiju tam, ka slimība neattīstīsies vēlākos dzīves posmos, tomēr ļauj konstatēt slimības agrīnās formas un daudzas citas iedzimtas sirds slimības.
  • Noteikti doties pie veterinārārsta – kardiologa ja jūsu veterinārārsts konstatējis izmaiņas sirds toņos. Laikus atklāta slimība mums dod daudz plašākas iespējas tās ārstēšanai un mēs būtiski varam pagarināt dzīvnieka mūžu.
  • Veikt sirds pārbaudi gadījumos, kad plānota kāda ķirurģiska manipulācija, tostarp kastrācija vai sterilizācija.